Tejpování je pojem, se kterým se často můžeme setkat při sportu, rehabilitaci, nebo při častém namáhání svalů, šlach a vazů. Tejpování, neboli taping se provádí pomocí speciálních, lepivých pásků, které obvykle hrají nejrůznějšími barvami. Tyto pásky se aplikují na kůži v místě bolesti. Slouží jako opora a zároveň pozitivně působí na oběhový a nervový systém. Pomáhají při hojení vnějších jizev, léčbě otoků, zánětů, hematomů a dalších problémů.
Studie také prokázaly, že správně aplikované tejpy dokáží zmírnit průběh nebo dokonce předcházet migrénám, pomáhají při bolestech zubů nebo napomáhají uvolňovat dutiny při rýmě a nachlazení. Dále se také využívají při zánětu středního ucha.
Tejpovací pásky jsou vyráběny z bavlny (často z biobavlny) a antialergeního lepidla - akrylátového. Jsou navržené tak, aby byly silné a pružné jako kůže. Díky tomu je prakticky necítíme, ani nás neomezují v pohybu. Na těle vydrží přibližně 7 dní. Kvalitní tejpovací pásky by se měly dát zvětšit o 40 - 60 % své délky.
Rozdělení tejpů
Tejpy se dělí na dva základní tábory, na fixační tejpy a kineziotejpy.
Fixační tejpy jsou silné lepící náplasťové pásky, které nejsou pružné a slouží k pevné fixaci tkáně. Jsou velmi silné a pevné v tahu, ale dají se snadno odtrhávat v podélném i příčném směru.
Kineziotejpy pracují se svaly, a to tak, že je při správném směru a pohybu aktivují. Ty se pak lépe zapojují do pohybu a díky tomu lépe ochrání klouby. Tyto účinky se nejčastěji využívají u zpevnění hlezna kolene nebo ramene. Pokud by se tejp nalepil obráceným směrem, docházelo by k jeho uvolnění a došlo by tím k rychlejší regeneraci poraněného svalu nebo tkáně.
Aplikace tejpovacích pásek
Tejpy si zvládne nalepit každý doma, je však potřeba vědět, jak správně postupovat. Při lepení je nejdůležitější směr a síla tahu. I malé odchylky mohou mít zcela jiné až opačné účinky.
Tejpy není dobré aplikovat těsně před sportovní aktivitou, nejen že by se tejp nestačil pořádně přilepit a přilnout k pokožce, ale také by se z důvodů pocení mohl rychleji začít odlepovat.
Barva nemá vliv na léčbu
Často si lidé myslí, že barvy tejpů se v něčem liší. Opak je ale pravdou, barvy mají pouze psychologický účinek. Každá barva v člověku vyvolává nějaký pocit, například modrá barva chladí, červená nebo růžová naopak hřejí. Barvy ovšem působí na každého jinak, ale jak se říká zdravá mysl, půl zdraví.