Polohovací pomůcky slouží jako prevence vzniku proleženin u pacientů, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Proleženiny patří mezi chronické rány, které jsou způsobeny závažným poškozením kůže a podkožních tkání. Hlavní příčinou vzniku proleženin je stlačení měkkých tkání mezi kostí a tvrdou neprodyšnou podložkou, kdy dochází k nedostatečnému prokrvování. Pokožka a svaly jsou tím pádem nedostatečně vyživovány, chybí jim kyslík a postupně tak nastává odumírání tkáně.
Cílem polohovacích pomůcek je odlehčení zatížených partií, jako jsou například paty, hýždě, lokty a ramena, která jsou náchylná ke vzniku dekubitů a potřebují pravidelnou změnu polohy. Pomocí polohovacích válců, bloků, půlválců, klínů a podložek mohou zdravotníci a ošetřovatelé imobilní osobu na lůžku snadno zafixovat v jiné poloze.
Péče o polohovací pomůcky
Veškeré pomůcky v boji proti dekubitům na našem e-shopu jsou odolné vůči kapalinám, což snižuje riziko macerace kůže. Jejich čištění je velice jednoduché. Polohovací pomůcky stačí vždy otřít čisticím či dezinfekčním prostředkem. Vnitřní polštář je možné prát v pračce maximálně na 95 ºC. Bavlněný potah perte maximálně na 70°C.
Jaké jsou druhy polohovacích pomůcek?
Na trhu je široká škála podložních válců, kruhů, podsedáků, klínů a polštářů. Při používání polohovacích pomůcek je třeba zvolit správný tvar, velikost i materiál.
Při polohování v domácím prostředí si vystačíte i s polštáři, ručníky a dekou. Ale polohovací pomůcky jsou přece jen lepší varianta. Některé polohovací podložky plně hradí zdravotní pojišťovny nebo na ně částečně přispívají. Poukazy na ně může vystavit odborný lékař.
Velkým přínosem v boji proti proleženinám jsou antidekubitní matrace, které dokáží rozložit váhu pacienta a tím sníží riziko dekubitů.
Velmi užitečná jsou také polohovací lůžka, ideálně elektricky ovládaná. Dovolují nastavit sklon hlavy, zad i nohou, stejně tak výšku. Výhodou je, že je dokáže mnohdy ovládat i sám pacient a může si tak určit, jaká poloha je mu nejpříjemnější.
Mezinárodní den STOP dekubitům
Ve čtvrtek 18. listopadu 2021 proběhne mezinárodní den STOP dekubitům. Cílem je zvýšit informovanost široké veřejnosti o problematice dekubitů, prevencí dekubitů, péči o kůži, výživy, léčby dekubitů včetně výběru vhodných krycích materiálů. Zapojit se můžete i vy!
Více informací se dozvíte zde.